Exkurzia Liptov a Spiš (tur.-vlast. krúžok)

Krásy Slovenska sa v sobotu 3. mája 2014 vybrali obdivovať žiaci z Vlastivedno-turistického krúžku spolu s rodičmi či starými rodičmi a súrodencami. V duchu hesla „Lepšie je  raz vidieť, ako stokrát počuť“ vyrazili na Liptov a Spiš. Cieľom ich cesty bolo kráľovské mesto Levoča a skanzen Pribylina...

...V Levoči navštívili Chrám sv. Jakuba, Múzeum Majstra Pavla a radnicu. V spomínaných expozíciách sa vďaka odbornému výkladu dozvedeli mnohé nové informácie a zaujímavosti. Na radnici si  na „vlastnej koži“ niektorí vyskúšali dereš. Na námestí overili pevnosť  klietky hanby (praniera). V Pribyline (Múzeum liptovskej dediny) pozornosť detí priťahovali najmä remeselnícke domy v ktorých sa mohli nielen pozrieť, ale aj dotknúť nástrojov s ktorými kedysi remeselníci pracovali. Veľkým zážitkom pre všetkých bola tvorivá dielňa pod vedením pani Mäsiarovej. Porozprávala im o vlne, jej spracovaní a využití. Zahrali si na klepáčoch, zvončekoch, rapkáčoch a iných ľudových hudobných nástrojoch.  Napriek tomu, že bolo chladno deti boli také zaujaté prácou, že si to vôbec nevšímali. Ako pamiatku si každé odnieslo vlastnoručne vyrobenú ovečku. Po celodennom putovaní dobre padlo chutné jedlo na salaši Krajinka. Riadne napapaní a zásobení dobrotami sa vydali na cestu domov. Stále platí: „Všade dobre, doma najlepšie“. Akciu pre deti aj rodičov zorganizovala p. zástupkyňa Imreová.

Tu nájdete kompletnú fotogalériu z naše exkurzie.