Moje dieťa má problémy, čo s tým?
„Učme naše deti, že sú jedinečné. Nebudú tak cítiť tlak, aby boli ako ostatné.“
Odlišnosti a rozdiely nie sú prekážkou, pretože každý z nás len vďaka nim iným spôsobom dokáže obohatiť svoje okolie, spoločnosť, svet.
Nie každé dieťa je veľmi múdre, nesmierne šikovné, láskavé, ochotné, ambiciózne, rešpektujúce, zdravé... dokonalé. Také pravdepodobne v skutočnosti ani neexistuje. Nerovnosť je prirodzená a rozmanitosť obohacujúca.
Škola je však miesto, kde by sme naše deti mali učiť, ako žiť život s pozitívnym vnímaním a rešpektovaním „ľudských inakostí“ v každom slova zmysle.
Škola je priestorom, ktorý by mal pomáhať rozdiely prekonávať a nie ich posilňovať, aby všetky deti mali šancu do budúcna – do veľkého dospelého sveta, ktorý nikdy nie je veľmi jednoduchý.
Škola patrí všetkým deťom!
Bez ohľadu na to, z akej sú rodiny, akú majú farbu pleti, s akým hendikepom sa narodili, aké prekážky musia v živote prekonávať. Každý rok v septembri zasadne do školských lavíc množstvo detí, ktorých štartovacia čiara je pre nejaký dôvod nepriaznivo posunutá oproti ostatnej väčšine.
Preto sa dnes tak často hovorí o inklúzii a inkluzívnej škole ako o škole pre všetkých.
Do našej školy sa na tieto účely dostávajú zamestnanci /podporný tím/, ktorých úlohou je každodenne pomáhať učiteľom realizovať také podporné opatrenia, nachádzať také riešenia, ktoré žiakom zabezpečia osobnostný aj vedomostný rozvoj a progres, pomôžu v rôznych životných situáciách, bez stigmatizácie.
Pre mnohé deti učenie nie je práve prechádzkou ružovou záhradou a bez špecifickej pomoci môžu v učení (a nielen v učení) zlyhávať.
Každý mozog sa učí inak. Keď sa dieťa cíti bezpečne, je pripravené učiť sa, nasávať vedomosti, rozvíjať sa, rásť. Ale takmer každé dieťa počas školskej dochádzky potrebuje v určitom období alebo v určitých situáciách rôznu špecifickú podporu.
Ak má vaše dieťa problémy v učení, správaní, pozornosti, má zdravotné znevýhodnenie, postihnutie či zdravotné oslabenie, ktoré viac či menej ovplyvňuje jeho výchovu a vzdelávanie, prežívanie, sociálne začlenenie... a ako rodič potrebujete pomoc, radu, usmernenie, nebojte sa obrátiť na školského špeciálneho pedagóga. Pomôže vám v nasmerovaní a riešení vznikajúcich situácií.